Ogrodzenia panelowe
Impregnacja ogrodzenia drewnianego

Słupki gotowe do impregnacji.
    Impregnacja elementów drewnianych ogrodzenia ma na celu uodpornienie ich na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i biologicznych. Z dotychczas produkowanych preparatów przeznaczonych do impregnacji drewna zalecany jest Xylamit super W. Jest to gotowy preparat olejowy o zapachu olejów węglopochodnych, barwiący drewno na kolor brunatny, niezmywaIny. Służy do zabezpieczania elementów drewnianych, znajdujących się na otwartej przestrzeni i wykazujących najwyższy stopień zagrożenia ze strony grzybów domowych, owadów-szkodników drewna, pleśni i bakterii. Szczególnie nadaje się do zabezpieczania elementów drewnianych (ogrodzenia, słupów do chmielu itp.), narażonych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz wód agresywnych.

    Preparat ten można nanosić na drewno za pomocą pędzla lub szczotki, ze szczególnym uwzględnieniem pęknięć, szczelin i złączeń, przez opryskiwanie powierzchni drewna za pomocą wszelkiego rodzaju opryskiwaczy oraz przez zanurzanie drewna w roztworze. Zużycie preparatu na 1 m2 rozwiniętej powierzchni drewna przy dwukrotnym smarowaniu lub opryskiwaniu - 0,5 kg, a przy 30-minutowej kąpieli-0,7 kg. Elementy drewniane ogrodzenia, przeznaczone do impregnacji, powinny być obrobione ostatecznie, a w przypadku drewna nie obrobionego musi być usunięta kora, ziemia i inne zabrudzenie.

    Czas kąpieli drewna w preparacie gorącym trwa 10-30 minut, w preparacie chłodnym - 1 5-40 minut. Gęstość wnikania preparatu w drewno bielaste sięga średnio 3-6 mm, dlatego po zaimpregnowaniu drewno nie powinno być obrabiane. Zaimpregnowane drewno można wbudować lub malować dopiero po wniknięciu i przeschnięciu preparatu.



    Środki do impregnacji drewna działają znacznie skuteczniej, jeżeli zanurzamy w nich drewno, niż przy wcieraniu lub opryskiwaniu. Impregnację drewna przez zanurzenie można wykonać w bardzo prosty sposób. Kopie się rowek dłuższy od najdłuższego elementu przeznaczonego do impregnowania, szerokość i głębokość rowka jest zależna od tego, jaką ilość drewna zamierzamy w nim umieścić jednorazowo. W wykopanym rowku rozpościeramy folię, tak żeby wystawała poza krawędzie rowka na 20-30 cm, w rogach robimy zakładki, a brzegi przyciskamy deskami lub przysypujemy ziemią. Do tak przygotowanego rowka wlewamy odpowiednią ilość preparatu i zanurzamy w nim drewno, obciążamy i pozostawiamy do nasiąknięcia. Wykonując te czynności należy pamiętać, że preparaty impregnujące drewno w większym iub mniejszym stopniu są trujące i żrące, a więc przy stosowaniu ich należy zachować należytą ostrożność, a w szczególności nie zatrudniać do tej pracy dzieci, nie pracować z otwartymi ranami, myć dokładnie ręce przed posiłkiem i po pracy, nie pocierać oczu i twarzy brudnymi rękami, nie palić w czasie wykonywania tych prac, a wszelkie skaleczenia ciała natychmiast opatrzyć. Oprócz wymienionego, w handlu znajdują się podobnie działające preparaty pod innymi nazwami. Przy nabywaniu preparatów impregnacyjnych należy zapoznać się z zaleceniami podanymi na opakowaniu lub w ulotce i ściśle ich przestrzegać.